Rodzaje paliw w Polsce – sprawdź, jakie wyróżniamy
Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez paliwa. Surowiec ten jest napędem całej gospodarki. Paliwo występuje w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Można kupić je na stacji benzynowej. Te, które są najpopularniejsze w Polsce, to paliwa w formie płynnej i gazowej. Sprawdź, jakie paliwa wyróżniamy.
Jaki paliwa spotkamy na stacji paliw Gniezno?
Udając się na stację benzynową musimy wiedzieć, jaki rodzaj paliwa chcemy zatankować. Do wyboru mamy:
- benzynę, która jest najpopularniejszym rodzajem paliwa. Stosuje się ją w pojazdach, które posiadają silniki spalinowe. Na stacjach tankować można benzynę 95- lub 98- oktanową, które oznaczone są odpowiednio symbolami Pb95 i Pb98;
- olej napędowy, który napędza silniki zwane dieslami, czyli silniki wysokoprężne. Paliwo to najczęściej powstało w procesie rafinacji ropy naftowej, jednak obecnie możemy kupić biopaliwo wyprodukowane z oleju roślinnego;
- LPG, czyli krótko mówiąc jest to gaz propan-butan.
Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych
Na stacjach paliw spotkamy się z oznaczeniami (skrótami) nazw paliw Gniezno. Na każdym dystrybutorze spotkamy się z takim oznaczeniem jak:
- ON – olej napędowy (Diesel),
- Pb – benzyna,
- LPG, CNG – gaz.
Na niektórych stacjach benzynowych spotkamy się również z takimi oznaczeniami jak:
- E5, E10 i E85, czyli benzyna – każdy rodzaj jest oznaczony kółkiem. E5 to benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc., E10 ma w składzie do 10 proc. biokomponentów, a E85 przeznaczone jest do silników flexifuel.
- B7, B10 i XTL, czyli diesel – każdy rodzaj jest oznaczony kwadratem. B7 to olej napędowy o zawartości do 7 proc. biokomponentów, a B10 zawiera do 10 proc. biokomponentów. XTL to oznaczenie oleju napędowego, który powstał bez użycia ropy naftowej.
- H2, CNG, LNG i LPG, czyli odpowiednio: wodór, sprężony gaz ziemny, skroplony gaz ziemny i gaz płynny – każdy rodzaj jest oznaczony rombem.
Te oznaczenia mają zastosowanie w całej UE. Wymagane są one od 2018 i wynikają z dyrektywy unijnej.