Domki na zgłoszenie, czyli system modułowy bez skomplikowanych pozwoleń
Wiele osób marzy o własnym domu. Jednak wszystkie sprawy urzędowe – potrzebne zgody, pozwolenia i tak dalej są przerażające. Czy można je jakoś ominąć? W przypadku normalnego domu nie. Jednak jest pewne rozwiązanie – domki na zgłoszenie. W związku z tym nasuwają się pytania: Czym są? Na czym polega ich budowa? Czy naprawdę nie potrzeba wielu pozwoleń? O tym w poniższym artykule.
Domki na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę
Czy możliwe jest wybudowanie domu bez pozwolenia na budowę? Tak! To jedna z największych zalet domków na zgłoszenie. Do ich budowy nie trzeba załatwiać wielu, skomplikowanych formalności. Co więcej, nie musimy się martwić kierownikiem budowy. Co trzeba zrobić? Wystarczy zapytać o zgłoszenie takiej budowy w starostwie. Domki modułowe powstają szybko i łatwo. Ich budowa w 90% odbywa się w fabryce, dlatego jego powstanie nie jest zależne od pogody. Poniżej etapy budowy domku od a do z:
- projekt – zwykle wybiera się z gotowych,
- konstrukcja budynku,
- instalacje i izolacje,
- montaż okien,
- wykończenia,
- montaż na działce – gotowe domy modułowe składają się z określonych komponentów, które na placu budowy należy ze sobą połączyć na specjalnie przygotowanych fundamentach.
Takie domki zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Kiedyś kojarzyły nam się jedynie z ciasnymi, ciemnymi i obskurnymi kontenerami. Dziś to zupełnie co innego. Niejeden domek modułowy jest modniejszy od zwykłego murowanego. Dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- Letniskowe – nadają się tylko do wakacyjnych urlopów.
- Całoroczne – do mieszkania przez cały rok.
Zobaczmy, jakie jeszcze zalety posiadają domki na zgłoszenie.
Domy modułowe całoroczne – Tak wiele zalet, tak nie wiele załatwiania
Domy modułowe są alternatywą dla długo powstających, standardowych domów murowanych. Są ekologiczne, czyste i wygodne. Charakteryzuje je nowoczesny design a także wygoda. Poniżej kilka szczegółowych i najważniejszych zalet ich budowania.
- Brak konieczności zatrudnienia inspektora nadzoru budowy oraz zabezpieczania materiałów przed ewentualnym działaniem złodziei.
- Stosunkowo niskie koszty budowy.
- Możliwość dobudowania kolejnego modułu w każdej chwili.
- Nawet kilkudziesięcioletnia gwarancja na budynek.
- Ponieważ to producent odpowiada za naprawę wszelkich usterek, wykorzystywane są materiały najwyższej jakości.
- Bardzo szybka realizacja – do 3 miesięcy.
Jeśli planujesz budowę domu, koniecznie weź pod uwagę rozwiązanie jakim są domy modułowe całoroczne. Możesz zaoszczędzić czas, siły, koszty i cieszyć się nowymi „czterema ścianami” już po 3 miesiącach od podjęcia decyzji.