Czy znasz rodzaje pilników do paznokci?
Tak naprawdę nie tylko kosmetyczki powinny znać się na pilnikach czy innych akcesoriach do paznokci. Jeśli same dbamy o ich wygląd, to powinniśmy zaznajomić się z podstawami, które ułatwią nam przygotowywanie płytki do malowania. Więcej w dalszej części artykułu. Zapraszamy.
Jaki pilniczek do paznokci naturalnych?
Warto na wstępie wspomnieć o ważnych gradacjach, które znacznie ułatwiają wybieranie pilników do paznokci. Podstawową rzeczą na którą należy zwracać uwagę jest ziarnistość pilnika, czyli ilość ziarenek przypadających na 1cm2 pilnika. Mała ziarnistość nadaje się do sztucznych paznokci, do naturalnych używajcie pilników o ziarnistości 240 wzwyż. Wartości dochodzące do 460 służą do polerowania płytki. Pracę nad paznokciem należy zacząć od wysokiej ziarnistości, a kończyć o najmniejszej. Do najbardziej popularnych należy pilniczek o gradacji 100-180. Jest on wykorzystywany do opiłowywania naturalnej płytki paznokciowej. Chcąc wygładzić powierzchnię płytki należy użyć bloczku polerskiego do paznokci.
Ziarnistość pilników
- Pilnik gruboziarnisty – gradacja: 80-100, służy do zdejmowania tipsów i innych materiałów z paznokcia.
- Pilnik średnioziarnisty – gradacja: 100-180, do podstawowego piłowania paznokcia.
- Pilnik drobnoziarnisty – 240-500, nadaje się do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz ostatecznej obróbki żeli, akryli.
- Polerka – 600-3000, wyrównuje powierzchnię, matowi, ale i nadaje blask płytce.
Rodzaje pilników do paznokci
Pierwszym omawianym rodzajem będą pilniki metalowe, które dawniej miała każda mama w swojej kosmetyczce. Obecnie są one odradzane, ponieważ badania dowiedziły, że mogą niszczyć one paznokcie. Jeśli jednak macie twardą i grubą płytkę, spokojnie możecie używać pilników tego rodzaju.
Papier – jest najtańszym i najpopularniejszym rodzajem pilników. Trzeba go co jakiś czas wymieniać, ponieważ jest to raczej produkt z kategorii jednorazowych, czyli ma dość krótką żywotność. Zdecydowanie delikatniejszy niż pilnik metalowy, ale przy zbyt częstym stosowaniu również może prowadzić o rozdwajania się płytki.
Szkło – najczęściej jest drobnoziarniste. Służy przede wszystkim paznokciom naturalnym, czasem do delikatnej obróbce akryli, żeli i tipsów. Najbardziej łagodny, precyzyjny, nie zaziera płytki. Jest na tyle delikatny, że rzadko powoduje uszkodzenie paznokci